نازوفارنژیت

نازوفارنژیت (سرماخوردگی):

سرماخوردگی ناشی از یک عفونت ویروسی است و شایعترین عفونت تنفسی در کودکان می باشد. اغلب کودکان در عرض یک سال شش مرتبه دچار سرماخوردگی می شوند. دفعات ابتلا به سرماخوردگی با رفتن به مهد کودک یا شروع بازیهای گروهی بیشتر می شود.

این عفونت می تواند به سرعت انتشار یافته و عوارض جدی به دنبال داشته باشد. رینوویروس شایعترین عامل عفونت تنفسی که در نازوفارنکس رخ می دهد. علایم شامل ورم و اتساع عروق تحت مخاطی، ارتشاح سلول تک هسته و نکروز سلولهای مسطحی پوششی موکوس است که ابتدا زیاد و آبکی و سپس غلیظ و پرولانت (چرکی) می شود.

علایم بالینی: علایم معمولی 3-1 روز بعد از تماس با عفونت شروع می شوند و معمولا اولین آنها احساس خارش یا غلغلک در گلو است . علایم بعدی عبارتند از: آبریزش بینی، عطسه، گرفتگی بینی که تغذیه را برای شیرخوار دشوار می کند، سرفه و گلو درد، آبریزش از چشم، درد عضلانی، گاهی اوقات تب، سر درد خفیف، درد عضلانی و تنفس دهانی.

عوارض: انتشار ویروس سرما خوردگی به ریه ها باعث برونشیولیت و برونشیت می شود که ممکن است عفونت باکتریایی ثانویه نیز به آنها اضافه شود. این عفونت همچنین امکان دارد باعث ابتلا گوش شود و با سرایت به سینوسها، سینوزیت را سبب شود. آموزش به خانواده:اغلب اوقات سرماخوردگی در عرض یک هفته بهبود می یابد. با این حال اقدامات زیر در رفع علایم مؤثر است:

اتاق کودک را گرم نگه دارید. رطوبت محیط را افزایش دهید. مقدار زیادی مایعات به کودک بدهید. به کودک مبتلا به دفعات زیاد و در هر وعده به مقدار کمتری غذا بدهید. اگر کودک شیرخوار از خوردن اجتناب می کند، تب بالای 39 درجه دارد یا بسیار ناخوش به نظر می رسد ، در عرض 24 ساعت با پزشک مشورت کنید . اگر سرفه بعد از 5 روز بهبود نیابد، سایر علایم تا ده روز طول بکشد یا علایم جدیدی مثل گوش درد دارد مشورت با پزشک لازم است.

/ 0 نظر / 28 بازدید